Uzman Köşesi

Ne zaman?

Prematüre doğan bir bebek tam anlamı ile yaşıtlarını ne zaman yakalar.

Bu soruya şu şekilde ceva verebiliriz; prematüre bebekler doğumlarından itibaren müthiş bir şekilde hayata tutunma çabası içerisindedirler.Hastane süreci iti eve çıktıklarında doğru bir bakımla fiziksel olarak yaşıtlarını 3 yaşında  yakalayabilirler.

Zihinsel olarak ta bebeğin doğum kilosu, doğum haftası ve yoğun bakım süreci önemli değişkenlerdir.Doğuum kilosu 1 kg nin üzerinde ise yakalama süresi daha uzun, doğum haftası 30 haftanın altında ise yine daha uzun, yoğun bakımda yaşanan problemler de yine bu süreyi uzatan faktörlerdir.

Sonuç olarak prematüre bebekler özel bebeklerdir ve gelişimleri takip edilmeli bu takip sonucu karşılaşılan problemler vakit geçirmeden uzmana gösterilmeli ve danışılmalıdır. Her şeyin normal gittiği bir durumda prematüre bebeğimiz fiziksel olarak 3 yaşında, zihinsel olarak ta 4 yaşında yaşıtlarını tam olarak yakalamış olacaktır.

Herşeyin normal gittiği bir durumda prematüre bebeğimiz fiziksel olarak 3 yaşında, zihinsel olarak ta 4 yaşında yaşıtlarını tam olarak yakalamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir